Pressmeddelanden

Teckningsoptioner av serie TO1 nyttjades till cirka 54,7 procent och JonDeTech Sensors AB (publ) tillförs cirka 13,4 MSEK

JonDeTech Sensors AB (publ) ("JonDeTech" eller "Bolaget") meddelar idag utfallet från nyttjandet av teckningsoptionerna av serie TO1 ("Teckningsoptionerna"), vilka emitterades under det fjärde kvartalet 2022. Totalt nyttjades 31 795 039 Teckningsoptioner av, motsvarande cirka 54,7 procent av Teckningsoptioner, för teckning av 31 795 039 aktier till en teckningskurs om 0,42 SEK per aktie. Genom nyttjandet av Teckningsoptionerna tillförs JonDeTech cirka 13,4 MSEK före emissionskostnader.

Bakgrund

 

Teckningsperioden för nyttjande av Teckningsoptioner pågick under perioden från och med den 1 februari 2023 till och med den 15 februari 2023. Teckningskursen per aktie vid nyttjande av Teckningsoptionerna fastställdes till 0,42 SEK.

 

Totalt nyttjades 31 795 039 Teckningsoptioner för teckning av 31 795 039 aktier, innebärandes att cirka 54,7 procent av utestående Teckningsoptioner nyttjades för teckning av aktier.

 

Nyttjade Teckningsoptioner har ersatts med interimsaktier (IA) i väntan på registrering vid Bolagsverket. Omvandlingen av interimsaktier till aktier beräknas ske omkring 24 februari - 2 mars 2023.

 

Antal aktier, aktiekapital och utspädning

 

Genom nyttjandet av Teckningsoptioner ökar antalet aktier i JonDeTech med 31 795 039 aktier, från 89 912 251 aktier till totalt 121 707 290 aktier. Aktiekapitalet ökar med 1 215 127,985365 SEK, från 3 436 224,513430 SEK till 4 651 352,498795 SEK.

För befintliga aktieägare som inte nyttjat några Teckningsoptioner uppgår utspädningen till cirka 26,12 procent av antalet aktier och röster i Bolaget.

VD Dean Tosic kommenterar:

"Jag vill rikta ett stort tack till alla som har tecknat sig i TO1 och särskilt till de ägare som varit med bolaget under många år och tålmodigt väntat på det stora genombrott vi uppnådde i november. Att vi i rådande marknadsläge får detta förtroende från så många ägare är något som sporrar oss och ger ytterligare kraft till att leverera på den strategi vi lagt för bolaget. Jag är väldigt nöjd över att vi nu kan fortsätta industrialiseringen av JIRS30 och exekveringen av vår marknadsplan för hela vår produktportfölj, inte minst det senaste tillskottet JIRS40 där vi nyligen erhöll bolagets första orders."

Rådgivare

 

Vator Securities AB är finansiell rådgivare och Eversheds Sutherland Advokatbyrå AB är legal rådgivare till Bolaget i samband med nyttjandet av teckningsoptionerna av serie TO1.

För mer information, vänligen kontakta:

Dean Tosic, vd JonDeTech, tel: +46 73 994 85 70, mail: dean.tosic@jondetech.com

Om JonDeTech

JonDeTech är en leverantör av sensorteknologi. Bolaget marknadsför en portfölj av IR-sensorelement baserade på egenutvecklad nanoteknologi samt på kisel-MEMS. Nanoelementen är extremt tunna, byggda i flexibel plast och kan tillverkas i höga volymer till en låg kostnad vilket öppnar för en mångfald av applikationer, till exempel temperatur- och värmeflödesmätningar, närvarodetektion och gasdetektion. Bolaget är noterat på Nasdaq First North Growth Market. Redeye är bolagets Certified Adviser. Läs mer på: www.jondetech.se eller se hur IR-sensorn fungerar på: https://www.youtube.com/watch?v=mORloeCxbPE&t=122s.

Filer för nedladdning
2023-03-02
Regulatorisk

Under våren 2022 tecknade JonDeTech ett strategiskt viktigt avtal med en samarbetspartner i Taiwan. Avtalet skapade förutsättningar för delaktighet i utvecklingen av en IR-sensorlösning baserat på en integrerad krets, en så kallad ASIC. Som ett steg i det fortsatta utvecklingsarbetet på väg mot en färdig produkt redo för implementering i konsumentelektronik har JonDeTech erhållit en mindre order bestående av sensorelementet JIRS10 samt en modifierad ram för anpassning till deras nya produktionsutrustning. Målsättningen är att producera de första prototyperna. Då ordern avser en relativt liten mängd sensorer för utvecklingssyfte är ordervärdet också därefter.

2023-02-17
Regulatorisk

JonDeTech Sensors AB (publ) ("JonDeTech" eller "Bolaget") meddelar idag utfallet från nyttjandet av teckningsoptionerna av serie TO1 ("Teckningsoptionerna"), vilka emitterades under det fjärde kvartalet 2022. Totalt nyttjades 31 795 039 Teckningsoptioner av, motsvarande cirka 54,7 procent av Teckningsoptioner, för teckning av 31 795 039 aktier till en teckningskurs om 0,42 SEK per aktie. Genom nyttjandet av Teckningsoptionerna tillförs JonDeTech cirka 13,4 MSEK före emissionskostnader.

2023-02-13
Regulatorisk

Aktieägarna i JonDeTech Sensors AB (publ), org.nr 556951-8532 ("Bolaget"), kallas härmed till extra bolagsstämma den 2 mars 2023 kl. 10.00 i Eversheds Sutherland Advokatbyrås lokaler på Strandvägen 1, 104 40 Stockholm. Inregistrering börjar kl. 09.45.

2023-02-13
Regulatorisk

JonDeTech har fått erhållit ytterligare en design win från Zhuhai Yaoyang Electronic Technology Co., Ltd (Yoyon), en ledande Original Design Manufacturer (ODM) på marknaden för smarta lås. Även denna design win är avsedd för användning inom smarta lås, dock av en annan Tier 1 OEM än vid den tidigare annonserade designvinsten. Detta är JonDeTechs andra designvinst och order med den förpackade sensorn JIRS40. Ordervärdet ligger på 54 000 USD.

2023-02-13
Regulatorisk

Styrelsen för JonDeTech Sensors AB (publ) ("JonDeTech" eller "Bolaget") har idag beslutat att föreslå en extra bolagsstämma att besluta om en riktad nyemission om cirka 3 MSEK till Wiser Unicorn Limited ("Riktad Emission"). Teckningskursen är fastställd till 0,65 SEK per aktie. Motivet med den Riktade Emissionen är att på ett kostnadseffektivt sätt möjliggöra fortsatt kommersialisering och etablering på den asiatiska elektronikmarknaden. Extra bolagsstämman är planerad att hållas den 2 mars 2023 och kallelse offentliggörs i separat pressmeddelande.

2023-02-10

Som ett led i arbetet med att göra JonDeTech redo för den kommersialiseringsfas bolaget är inne i har ett dotterbolag registrerats i Hongkong. Bolaget, med namnet JonDeTech Asia Ltd., kommer att utgöra det lokala navet gentemot kunder och investerare på den asiatiska marknaden. Styrelsen kommer att bestå av vd Dean Tosic och styrelseledamoten David Wu.

2023-02-10

Idag, den 10 februari 2023, är den sista dagen för handel med teckningsoptioner av serie TO 1 ("Teckningsoptioner") i JonDeTech AB ("JonDeTech" eller "Bolaget"). Teckningsperioden för Teckningsoptionerna pågår till och med den 15 februari 2023. En (1) teckningsoption ger rätt att teckna en (1) ny aktie i JonDeTech till en teckningskurs om 0,42 SEK per aktie.

2023-02-09
Regulatorisk

JonDeTech har fått en design win från Zhuhai Yaoyang Electronic Technology Co., Ltd (Yoyon), en ledande Original Design Manufacturer (ODM) på marknaden för smarta lås. Designvinsten för JIRS40 är avsedd att användas av en Tier 1 OEM inom smarta lås. Detta är JonDeTechs första designvinst med den förpackade sensorn JIRS40, som nyligen adderades till produktportföljen. En första order på JIRS40 med ett ordervärde på 56 100 USD har redan mottagits från Yoyon.

1
2
...
20
>>
teckningsoptioner-av-serie-to1-nyttjades-till-cirka-547-proc-102135

Prenumerera

Pressmeddelanden och rapporter via e-post.